Недела 29 Мар 2020

Отсек: Машински

понеделник 11:30 - 13:00 ч
вторник 11:30 - 13:00 ч

• Енергетика и процесно машинство, термодинамика и термотехника
  • Загадување и заштита на животната средина
  • CAD/CAM Апликации и интегрирани системи

Роден е на 28.04.1975 г. во Битола.

• Доктор на технички науки

Наставни активности:

• Ангажиран за реализација на активностите од прв циклус на студии по следните предмети: Термодинамика, Пренос на топлина, Одржливи енергетски развој, Нуклеарни реактори, Технологија на леење и заварување, CAD/CAM Апликации, Енергетски објекти и животна средина.
  • Наставник на втор циклус на студии по предметот Одбрани поглавја по Термодинамика.

Научни и стручни публикации:

• Model MADAM recent improvements and inverse concept implementation”, Emission Control Technologies - Air pollution control and prevention Workshop, Thessalonica, Greece, May 14-16, 2007.
  • "Primena savremene kompjuterske tehnologije u procesu simulacije livljenja ubrizgavanjem plastičnih materijala", 8-mi Naučno stručni skup DEMI2007, Banja Luka, BiH, Maj 25-26, 2007.
  • "Comparative analysis of housing objects heating energy supplies using two different energy sources", International congress and exhibition on heating, refrigeration and air-conditioning (HVAC&R), SMEITS, Belgrade, December 03-05, 2008.
  • “Leverberg-Marquard method for inverse estimations in dispersion modeling”. Proceeding of the 13th International Conference on Harmonisation within Atmospheric Dispersion Modelling for Regulatory Purpose in Paris, pp.934-938, France, June 1-4, 2010.
  • “Dispersion models result’s improvements using inverse approach”. Proceeding of the 13th International Conference on Harmonisation within Atmospheric Dispersion Modelling for Regulatory Purpose in Paris, pp.977-981, France, June 1-4, 2010.

• Инвестициони можности во енергетскиот сектор - Компонента 1: Акционен план за снабдување со лигнит на ТЕ Битола”, PHARE Проект, меѓународен Конзорциум на компании (предводен од Exergia (Грција), во својство на соработник, Скопје, 2003.
  • "МАДАМ - Македонски Дисйерзионен Атмосферски Модел", Технички факултет - Битола, финансиран од Министерствот за образование  и наука, главен истражувач: доц. д-р Александар Маркоски, во својство на соработник-млад истражувач, Битола, 2004.

Учество во организации:

• Здружение на енергетичари на Македонија, ЗЕМАК
  • Стипендист на Асоцијацијата World Federation of Scientists со седиште во Женева, National scholarship programme за 2007 година
  • Контакт:
  •