Четврток 20 Фев 2020

Отсек: Електротехнички

понеделник 12:30 - 14:00 ч
 вторник 09:00 - 10:30 ч

• Електроенергетски мрежи и системи, Интеграција на дисперзирано производство во дистрибутивните ЕЕС, распределба на загубите во дистрибутивни системи со дисперзирано производство

Роден е на 26.10.1977 во Битола

-   Магистер на електротехнички науки (2005)

-   Дипл. Ел. Инж (2001)

-   асистент на прв циклус на студии на Електротехничкиот отсек на група предмети од областа на Електроенергетски мрежи и системи

• Metodija Atanasovski, R.Taleski : “Power Summation Method for Allocation of Losses in Radial Distribution Networks With Dispersed Generation”, in Procedings of 2010 Mediterranean Conference on Power Generation Transmission Distribution and E. Conversion, Cyprus, 07-10 november (IET CONF. at IEEE Xpolore Digital Library).
  • Metodija Atanasovski, R.Taleski : “Comparative Analysis of Loss Allocation Methods in Distribution Systems With Dispersed Generation”, in Procedings of VII Conference on Electricity Distribution on Serbia, Vrnjacka Banja, Serbia 26.09-01.10. 2010.
  • Љупчо Трпезановски, Методија Атанасовски, Климент Наумоски: “Ефикасен начин за намалување на загубите на електрична енергија во преносната мрежа”, Научно-стручно списание “ЕНЕРГЕТИКА”, Vol. 17, бр. 67, стр. 62-66, УДК 629-9, мај 2009.
  • Metodija Atanasovski, Vesna Borozan: “Marginal Loss Coefficients and Nodal Factors for Loss Allocation in Distribution Systems with DG”, Proceedings of papers XLIII INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE ON INFORMATION, COMMUNICATION AND ENERGY SYSTEMS AND TECHNOLOGIES, pp. 311-314, Nis, Republic of Serbia, June 25 - June 27, 2008.
  • Atanasovski M., Taleski R., "Power Summation Method for Loss Allocation in Radial Distribution Networks With DG," IEEE Transactions on Power Systems, accepted for future publication, Paper no. TPWRS − 00949 − 2010, available at IEEE XPlore Digital Library, IEEE Early Access (JCR impact factor(2010) =1.964, JCR 5-year impact factor=3.045).

-   Студија за развој на преносната електроенергетска мрежа на РМ, 2010-2020 г. , член на консултантски тим на ТФБ заедно со Институтот Хрвоје Пожар-Загреб.

-   МАКО CIGRE

-   Здружение на енергетичари на Македонија (ЗЕМАК)

-   Македонско научно друштво-Битола