Недела 29 Мар 2020

Кабинет:
Локал:
Телефон:

хидроенергетика, автоматика, регулациона техника, механика на флуидите и стујно техники системи

Родена е на 01.01.1964

Доктор на науки од областа на техничките науки

-   ангажираност во наставата на прв циклус на студии по Компјутерски управувани машини и процеси, Мерење и управување со графички процеси, Проектирање на термоенергетски постројки, Проектирање на технолошки системи, Системи на автоматско управување, Хидраулика и хидраулични машини

-   ангажираност во наставата на втор циклус на студии по Специфични услови на проектирањe во заштита на животната средина, Заштита од хемиски штети, пожари и експлозии

Лондон, Велика Британија (South Bank University, London,1999), Гент, Белгија (University of Ghent, 2002), Авеиро, Португалија (University of Aveiro, 2002), Вроцлав, Полска (Univ. of Wroclaw, 2003), Линкопинг, Шведска (Linköping University, 2005), Торино, Италија  (Politecnico di Torino,  2005), Оснабрук, Германија (University of Applied Sciences – Osnabruck, 2010), Ахен, Германија (FH Aachen University of Applied Sciences, 2011)

• Бахтовска Е., Јаневска Г., Водич за имплементацијата на ЕКТС, Технички факултет - Битола, 2002.
  • Пановски С., Јаневска Г., Автоматизација, мерење и регулација, Факултет за биотехнички науки, Битола, 2002.
  • Јаневска Г., Прирачник по Компјутерски управувани машини и процеси (Matlab - Control System Toolbox, Simulink), ТФБ, скрипта за интерна употреба, 2004.

• Мали хидроцентрали во Македонија (НИП), МОН 1999-2002 (соработник во проектот)
  • Да изградиме мала хидроцентрала (НИП), МОН 2003-2006 (соработник во проектот)
  • Implementation of ECTS at the University St. Kliment Ohridski, TEMPUS JEP 2001-2003 (participant in the project)
  • Exchange of best practices in establishing ECTS, TEMPUS SCM, 2004 – 2005 (participant in the project)