Понеделник 01 Јун 2020

Кабинет:
Локал:
Телефон:

- Механика на флуиди, струјно технички системи, Термоенергетски постројки, Обновливи извори на енергија

Роден е на 07.09.1974 во Битола

-       Доктор на технички науки

-       наставник на прв циклус на студии по Механика на флуиди, Транспорт на флуиди, Термоенергетски постројки, Обновливи извори на енергија

-       наставник на втор циклус на студии по Одбрани поглавја по Механика на флуиди, Современи Термоенергетски постројки,...

-       Кембриџ (1999/2000), University of Cambridge, United Kingdom

-       Љубљана (2002 и 2005), Univerza v Ljubljani, Fakulteta za strojništvo, Slovenia

-       Мијаковски В., Практикум по Транспорт на флуиди, Универзитет "Св. Климент Охридски", Технички факултет-Битола, 2003.

-       Мијаковски В., Транспорт на флуиди збирка на решени задачи, Универзитет "Св. Климент Охридски", Технички факултет-Битола, 2003.

-       Мијаковски В., Механика на Флуиди (Динамика на вискозен флуид), Збирка на решени задачи, Универзитет "Св. Климент Охридски", Технички факултет-Битола, 2007.

-       Мијаковски В., Механика на Флуиди, Збирка на решени и испитни задачи, Универзитет "Св. Климент Охридски", Технички факултет-Битола, 2007.

-       Мијаковски В., Збирка задачи по технолошки, термотехнички и процесни системи, Универзитет "Св. Климент Охридски", Технички факултет-Битола, 2007.

-       Мијаковски В., Прирачник за работа во SolidWorks, Книга 1 – Моделирање и склопови, Универзитет "Св. Климент Охридски", Технички факултет-Битола, 2008.

-       Мијаковски В., Обновливи Извори на Енергија, Книга 1 - Основи, Универзитет "Св. Климент Охридски", Технички факултет-Битола, 2009.

-       Друштво на термичари на Република Македонија (ДТРМ)

-       Комора на овластени архитекти и овластени инженери на Македонија

-       American Society of Heat, Refrigerating and Air-conditioning Engineers (ASHRAE)

-       Pre-feasibility study for medial-term development of public utilities in municipality Bitola, PHARE CBC, 2000-2001.

-       Топлификација на Битола,  НИП, Министерство за образование и наука на РМ, 2001-2004.

-       Заштеда на енергијата и заштита на околината во ТЕЦ, НИП, Мин. за образование и наука на РМ, 2001-2004.

-       SOHO Based Employment on International Market of Outsorced Engineering Jobs, GTZ, 2004-2005.

Контакт:     Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите "> Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите