Понеделник 01 Јун 2020

Локал: 160
Телефон: 047 207 760

• Безбедност во сообраќајот, Техничка анализа на сообраќајни незгоди,

Основни техники за безбедност во сообраќајот, Увид и реконструкција на сообраќајни незгоди

Роден е на 28.01.1977 година  во Битола

-     Магистер по сообраќајни науки

Соработник на прв циклус на студии по Основи на безбедност во сообраќајот, Анализа на собраќајни незгоди, Увид и реконструкција на сообраќајни незгоди, Техники на безбедно возење и возачки вештини, Експертиза на сообраќајни незгоди.

-     Загреб (Fakultet prometnih znanosti Zagreb, 2009)

-     Златковски, С.,Јошевски, З.,Експертиза на сообраќајни незгоди - Скрипта,Технички факултет, Битола, 2007.

-     Златковски, С Јошевски, З.,Теорија на сопирање  - Скрипта , Технички факултет, Битола, 2006.

-     Златковски, С.,Јошевски, З., Стабилност на возило при движење во кривина – Скрипта, Технички факултет, Битола, 2006.

-     Златковски, С.,Јошевски, З., Теорија на обиколување и престигнување – Скрипта, Технички факултет, Битола,2007.

-     Златковски, С.,Јошевски, З., Анализа на сообраќајни незгоди – Скрипта, Технички факултет, Битола,  2006.

-     Златковски, С.,Јошевски, З., Збирка на решени задачи од областа на безбедност на сообраќајот, Технички факултет, Битола , 2009.

-     Научно-истражувачки проект:„Програма за користење на сигурносни појаси“,НИП, Министерство за образование и наука на РМ, 2001-2004.

-     Сообраќајна студија на Град Битола, 2009/2010

-     Научно друштво за сообраќај – Битола