Четврток 20 Фев 2020

• Моторни возила, Мотори со внатрешно согорување

Роденa е на 09.03.1965 год. во Битола

-   Доктор по технички науки

-   наставник на прв циклус на студии по Моторни возила, Безбедност и заштита при работа со моторни возила, Техничка експлоатација на моторни возила, Мотори  и екологија, Мотори и заштита на животната средина

-   наставник на втор циклус на студии по Еколошки возила, Конструкција на моторни возила, Теорија на движење на моторни возила, Системи кај моторните возила

-   Декан на Технички факултет Битола

• Мототи со внатрешно согорување, Основен учебник, Технички факултет Битола, 1998.
  • Техничка експлоатација на моторни возила, Основен учебник, Технички факултет Битола, 2002.
  • Железнички возила, Скрипта, Технички факултет Битола, 2002.
  • Заедно со Поповски К., Збирка решени задачи по моторни возила, Учебно помагало, Технички факултет Битола, 2004.
  • Моторни возила, Скрипта, Технички факултет Битола, 2007.

-   Издувна емисија кај Дизел моторите од товарните моторни возила и експлоатационо-технички фактори кои влијаат врз нејзиниот квалитет, НИП, Мин. за наука и образование на РМ, 2002.

-   Пристап кон заштитата на животната средина од штетните влијанија во сообраќајот, НИП, Мин. за наука и образование на РМ, 2000.

-   Истражување на техничко технолошките фактори кои ја намалуваат динамичката издржливост на чиниестите пружини, НИП, Мин. за наука и образование на РМ, 1998.

-   Анализа на стабилноста на багерот СРс - 630 со направената реконструкција на работното тркало,ФАКОМ Инженеринг Скопје, 1998 и други.

-   Комисијата за хомологација на моторни возила при Заводот за Стандардизација и Метрологија на Р Македонија,

-   Извршен одбор на Друштвото за Моторни возила на Р. Македонија,

-   Управен одбор на Автомобилскиот Кластер на РМ,

-   Друштво на термичарите на Р.Македонија,