Четврток 20 Фев 2020

Отсек: Информатика и компјутерска техника

понеделник 8:00 - 9:30 ч

вторник 10:30  - 12:00 ч

• Компјутерска симулација и Виртуелно инженерство, Инженерски експертски системи, Компјутерска графика.

Роден е на 12.03.1966 во Битола

-   Доктор на технички науки

-   наставник на прв циклус на студии по Виртуелно инженерство, Инженерски експертски системи, Компјутерска графика, Интернет и мултимедија.

-   наставник на втор циклус на студии по Виртуелно инженерство – напреден курс, Визуелиација на податоци, Компјутерска графика – напреден курс.

-   раководител на Втор циклус студии на Отсекот за Информатика и компјутерска техника

-   Варшава (Warsaw University of Technology, 1994), Осло (University of Oslo, 1998).

• Игор Неделковски, Интернет и мултимедија – практикум, Технички факултет, Битола, 2005.
  • Игор Неделквски, Компјутерска графика, Технички факултет, Битола, 2008.
  • Игор Неделковски, Интернет и мултимедија – авторизирани предавања, Технички факултет, Битола, 2009.
  • Игор Неделковски, Инженерски експертски системи – авторизирани предавања, Технички факултет, Битола, 2010.

-   Раководител или учесник во над 20 истражувачки или развојни проекти, претежно финансирани од програми на Европската унија, како на пример:

-   HDRi: The digital capture, storage, transmission and display of real-world lighting, COST Action (FP 7 Subprogram), 2011-2015.

-   Integrated Sustainable Environmental Management with Decision Support System implementation, IPA-CBC, 2011 - 2012

-   Development of a knowledge network of educational and research institutes for the harmonization with EU legislation and know-how transfer, INTERREG IIIA, 2007 – 2008.

-   Technical assistance for the feasibility study for the development of a technology park in Bitola, CARDS, 2003 - 2004

-   Development of University Information System, PHARE – TEMPUS 1998 – 1999 …..

-   American Society of Mechanical Engineers (ASME), New York, USA

-   International Association for Applied Mathematics and Mechanics (GAMM), Dresden, Germany.

-    Македонско научно друштво (МНД), Битола

-   International Program Committee in ICEST, Bitola-Nis-Sofia

Учесник на конференции:

-   Објавил над 40 научни и стручни трудови на меѓународни конференции претежно во странство (САД, Јапонија, Кина, Индија, Велика Британија, Германија, Италија, Полска, Хрватска, Србија, Бугарија…).

Трудови во списанија

-   Објавил  8 трудови во меѓунардони научни списанија: Enformatika (2005), ZAMM (1998, 1996, 1995), Termotehnika (1994).

-   Цитиран во повеќе светски бази на податоци за научно- истражувачки трудови, меѓу кои и светски престижната SCOPUS.