Сабота 22 Фев 2020

Отсек: Информатика и компјутерска техника

вторник 2-7 час

четврток 3-9 час  петок 5-10 час

• Проектирање на електрични машини и трансформатори, анализа на режимите на работа на електричните машини,анализа на електромагнетни полиња во електрини машини и електроенергетски уреди.

Родена е на 03.07.1952 во Битола

-   Доктор на електротехнички науки

-   наставник на прв циклус на студии по Електрични машини и трансформатори, Современи испитувања на електрични машини, Несиметрични режими на рабта на електричните машини, Електротехника , Електрични возила.

-   наставник на втор циклус на студии Математичко моделирање на елетрични машини и уреди, Електрични возила.

-   Авеиро, Потртугалија (University of Aveiro, 2004),

-    Гент, Белгија (University of Ghent, 2005) .

-   Учебници и учебни помагала:

• М. Попниколова Радевска, Испитување на електрични машиниПрактикум, Технички факултет, Битола 2002.
  • М. Попниколова Радевска, Н. Ацевски, Електротехника, Технички факултет, Битола 2004.

-   ТЕМПУС проект TP-SCM-C006b03-2003 за имплементација на кредит-трансфер систем на образование на електротехничкиот отсек,

-   Мирка Попниколова Радевска и др. Заштеда на енергија во енергетските постројки при погон со синхрони мотори, Научно-истражувачки проект финансиран од Министерството за наука, 2000-2004.

-   MAKO-CIGRE

-   ICEST