Понеделник 01 Јун 2020

Локал:
Телефон:

• Термо и Хидротехника, Заштита на животна средина,

Проектирање со помош на компјутер

Роден е на 05.10.1955 во Битола

-   Доктор на науки, Универзитет Кирил и Методиј, Скопје, 1992

-   наставник на прв циклус на студии по Инженерска технологија, Дизајнирање со CAD, Солид моделирање, Компресори, вентилатори и пумпи, Проектирање со помош на компјутер, Топлотни машини и уреди

-   наставник на втор циклус на студии по Солид моделирање-напреден курс, Методологија на научна и стучна работа, Примена на меѓународните стандарди во безбедноста на заштита при работа

Издавачка дејност:

1. 1.Стојановски В., Боцевска А. – AutoCAD 2010, Технички факултет-Битола, 2011.
  2. 2.Стојановска Л., Стојановски В., Боцевска А. – Microsoft Office: Word, ExcelТехнички факултет-Битола, 2010.
  3. 3.Стојановски В., Боцевска А., Солид моделирање – Практикум, Технички факултет Битола, 2009.
    1. 4.Стојановски В., Боцевска А., "Техничко цртање и CAD" (графичко проектирање со помош на компјутер) – Основен учебник, Технички факултет-Битола, 2003.

1. 1.Нови печки за загревање на простории, развојно истражувачки проект, Технички факултет-Битола, 2006/2007.
  2. 2.Step-by-Step via Internet, Audio/Visual Multilingual Education (eMathforAll),

TEMPUS проект, Технички факултет-Битола, 2005/2006.

1. 3.Еколошко-технолошки проект за влијанието на објектите и работните процеси во нив врз животната средина за фабриката за производство на кварц, градежни материјали и услуги, "Сепарација" ДОЕЛ – Осломеј, 2003.

1. 1.Fahlberg-Stojanovska L, Stojanovski V, Fahlberg, T.(2010) Using GeoGebra in the College Classroom, GeoGebra, Jing and Classroom Wikis. GeoGebra-NA 2010, July 2010, Ithaca, NY, USA, pp.147-153.
  2. 2.Fahlberg-Stojanovska L, Stojanovski V. (2009) GeoGebra: Freedom to Explore and Learn. Teaching Mathematics and its Applications. Oxford Journals, Oxford, UK, vol.26, no.1, pp.17-22.
  3. 3.Stojanovska L., Stojanovski V., Bocevska А., ICT in math education-small interactivities andgoals, 6th International Conference for Informatics and Informations Technology CIIT, 10-14, February, R Macedonia, 2008.
  4. 4.Stojanovski V., Panovski S., Bocevska A., Experience of using of new type detector for fire protection, International conference “Energetics 2004”, Page 181-189, R. Macedonia, 2004.
    1. 5.Stojanovski V., Panovski S., Bocevska A., New Solution for firefor Energy Transformers in TE”Osvomej”-Kicevo with detector cable, International symposium-Power plants, Serbia&Montenegro, 2004.
    2. 6.Fahlberg-Stojanovska L, Sekulovska M, Stojanovski V, Real-Time Reports and Analyses for Top Management of production Enterprises in R. Macedonia, 6th World Multiconference on Systemics, Cybernetics and Informatics, Orlando, Florida, USA, 2002.
  1. 7.
  2. 8.