Понеделник 24 Фев 2020

Д-р Митревски Ванѓелче
Наставен Кадар - Вонреден професор

Отсек: Машински

• Пренос на топлина и маса, Индустриски сушари.

Роден е на 04.02.1967 година во Битола.

-   Дипломиран машински инжинер (1991), Mагистер по машинство (1998) Доктор на науки (2005).

-   наставник на прв циклус на студии по Индустриски сушари, Основи на машинство,  Основи на MATLAB, Чинење на квалитет, Менаџмент системи на квалитет во мали претпријатија.

-  наставник на втор циклус на студии по Одбрани поглавја од процесите на сушење, Современи термоенергетски постројки,Оптимални енергетски системи, Одбрани поглавја од веројатност, статистика и методи на оптимизација, Планирање, програмирање и проектирање во заштита на животната средина.

Функции:

Раководител на Машински отсек (2007-2010).

• Герамитчиоски Т, Митревски В., Компјутерска пресметка на машински елементи, практикум, УКЛО-ТФБ, 2001.
  • Герамитчиоски Т, Тромбев Ѓ., Вилос И., Митревски В.,  Бучава во прехрамбената индустрија на Пелагонискиот регион, монографија, ТФБ и МОН, 2001.
  • Митревски, В., Герамитчиоски Т, , УКЛО -ТФБ, 2006.
  • Митревски, В., Герамитчиоски Т, , практикум, УКЛО-ТФБ, 2008.
  • Вилос, И., Митревски, В., Збирка решени задачи по машински елементи, УКЛО-ТФБ, 2010.

-   Терморадијационо вакуум сушење на печурки, НИП финансиран од МОН на Р.М., млад истражувач.

-   Анализа на повишеното ниво на бучава, вибрации, температура на амбиентот и нивно штетно влијание врз работниците во индустријата со предлог мерки за нивно намалување, НИП финансиран од МОН на Р.М., млад истражувач.

-   Термо-хидраулични аспекти на промивање со вода на загадени високобрзински гасни токови и примена на конструкции, НИП финансиран од МОН на Р.М., млад истражувач.

-   Бучава и вибрации во графичката индустрија, НИП финансиран од МОН на Р.М. истражувач

-   Оптимизација на процесите на сушењето, НИП финансиран од МОН на Р.М. истражувач.

-   Оптимален експеримент за одредување на термофизичките својства на термоизолациони материјали со примена на инверзниот пристап, НИП финансиран од МОН на Р.М. истражувач

-   Нови концепти и примена на инверзниот пристап, НИП финансиран од МОН на Р.М. истражувач.

-   Подобрување на технолошките карактеристики и енергетската ефикасност на конвективни сушари, Развојен проект финансиран од МОН на Р.М. – главен истражувач.

Scientifics occupation:
 Heat and mass transfer, Industrial dryers.
Born 04.0
2.1967 in Bitola.

University education:
- Graduate Mechanical Engineer (1991), Master degree (1998), PhD (2005)

Scientific and professional activities:
- teacher of the first cycle of Industrial dryers, Fundametals of Mechanical Engineering, Fundamentals of MATLAB , Cost of quality, Management system in small companies

- teacher of the second cycle of studies   in: Selected  chapters  from  the  drying processes,  Modern power plants, Optimal energy system, Selected chapters from the probabilities, statistics and optimization, Planning, programming
and design in environmental protection

Functions:
Head  of  the  Mechanical  Department  (2007-2010).

Publications:

• GeramitcioskiT.,Mitrevski, V.,Computercalculationofmachine elements, practicum, UKLO-TFB, 2001.
  • GeramitcioskiT.,Trombev, G., Vilos, I.,Mitresvki, V.,Noisein the food industry Pelagonia, monographs, TFB-MES, 2001.
  • GeramitcioskiT.,Mitrevski, V.,Calculationof, practicum, UKLO-TFB, 2006.
  • GeramitcioskiT.,Mitrevski, V.,Calculationof, practicum, UKLO-TFB, 2008.
    Vilos, I.,Mitresvki, V., A collection ofsolvedproblems  inmechanical elements, manual, UKLO TFB, 2010.